HOT NEWS:

Mój pierwszy raz, czyli Sport Factory burzy mity początkowych treningów siłowych

Mój pierwszy raz, czyli Sport Factory burzy mity na temat początkowych treningów siłowych ..

Początki – jak wiadomo – bywają trudne. Szczególnie skomplikowana wydaje się być realizacja postanowień noworocznych – rzucenie palenia czy pozbycie się zbędnych kilogramów i uzyskanie wymarzonej sylwetki. Największe znaczenie w obu przypadkach ma ponoć wola osoby podejmującej wyzwanie. O ile porzucenie tytoniowego nałogu zależy tylko od nas, to w sytuacji walki z tkanką tłuszczową możemy liczyć na pomoc ekspertów. Jak odpowiedzialnie zacząć przygodę na siłowni, podpowiada Marcin Świtała – trener personalny, instruktor Fit Bike, fitness oraz Aqua Bike, współpracujący z klubem Sport Factory.

Siłownia Sport Factory jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych powyżej 16. roku życia, gdyż wiek ten stanowi granicę, kiedy młody człowiek osiąga etap, w którym może on zacząć je kształtować. Ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewnia siłownia, korzystać  z niej mogą również osoby z problemami zdrowotnymi. Wykwalifikowani instruktorzy pomogą każdemu dobrać odpowiednie ćwiczenia, by ćwiczący uniknął niebezpiecznych kontuzji i nadwyrężeń. Trener personalny to osoba zajmująca się układaniem indywidualnego zestawu ćwiczeń dla danego klienta i nauczeniem go prawidłowego ich wykonywania. Trening personalny kierowany jest przede wszystkim do osób, którzy zaczynają swoją przygodę z siłownią jak i dla tych, którzy potrzebują motywacji, do osób zawodowo zajmujących się sportem zarówno amatorsko jak i zawodowo. Co ważne, aktualnie profesjonalni trenerzy osobowi są kształceni nie tylko na mentorów treningu stricte siłowego, ale w trakcie szkoleń pozyskują także szczegółową wiedzę z zakresu ćwiczeń rehabilitacyjnych – m.in. dzięki kursom typu Medical Trainer oraz kursom z treningu funkcjonalnego, opierającego się na ruchach wielostawowych i wielopłaszczyznowych oraz na pracy mięśni posturalnych.  W czasie serii spotkań z klientem instruktor wskazuje techniki wykonywania ćwiczeń, właściwy tryb odżywiania. Odpowiednia technika treningowa umożliwia bowiem współpracę mięśni i stawów, zapewnia dobre samopoczucie oraz kształtuje dobre nawyki. Trener personalny ponadto motywuje klienta, monitoruje jego wyniki, a przede wszystkim wprowadza w świat sportu i pomaga skonstruować program treningowy danej osoby.

Ustalając program ćwiczeń z trenerem, należy pamiętać, iż każdy z nas jest odrębnym organizmem, więc wymaga innego rodzaju i kolejności wykonywanych ćwiczeń. Samodzielnie opracowany program szkoleń – w przeciwieństwie do tego opracowanego przez trenera – może szybko nas znudzić, okazać się niesktueczny. Nie zapominajmy również, że plan treningu – zwłaszcza w fazie stawiania pierwszych kroków na siłowni – nie jest koniecznością. Wymagany jest w przypadku, kiedy ćwiczący posiada pewne doświadczenie w kreowaniu swojej sylwetki, zna odpowiednie techniki, a jego celem jest jedynie wprowadzenie do schematu ćwiczeń zmian, które uatrakcyjnią plan treningowy i wpłyną ożywczo na jego organizm i mięśnie. Bez względu na indywidualne predyspozycje i ambicje ćwiczącego każdy trening powinien być poprzedzony rozgrzewką przygotowującą stawy, mięśnie, układ krwionośny oraz mózg do planowanego wysiłku sportowego. Wskazane jest również realizowanie ćwiczeń w określonym czasie – część główna treningu powinna trwać średnio od 40 do 50 minut (oprócz podstawowej rozgrzewki i stretchingu, czyli rozluźniania, rozciągania mięśni oraz ćwiczeń aerobowych). Optymalna zaś częstotliwość treningów oscyluje wokół trzech – czterech serii treningów w tygodniu. Tak ukształtowany plan ćwiczeń zapewni organizmowi odpowiednią dozę wysiłku, jak i regeneracji. W przeciwnym razie nadmiar ćwiczeń mógłby spowodować  kontuzje i przewagę zachodzących w organizmie procesów katabolicznych, które wiążą się ze zmęczeniem, złym samopoczuciem, obniżoną odpornością i utratą tkanki – ale nie tłuszczowej, tylko mięśniowej. Istotna jest również odpowiednio dobrana dieta. Systematyczne spożywanie zdrowych posiłków oraz odrzucenie złych nawyków – w połączeniu z treningiem siłowym – gwarantuje nam lepsze samopoczucie, przyśpieszenie metabolizmu i efektywniejszą redukcję tkanki tłuszczowej. Klub Sport factory zapewnia nam więc w tym wymiarze pomoc dietetyka-profesjonalisty, a WENA Bistro oferuje specjalistyczne diety i smaczne, zdrowe posiłki oraz UWAGA – catering dietetyczny z dowozem do domu!

Jak podkreśla Marcin Świtała, działalność Sport Factory burzy stereotypy i naiwne przekonania związane z podziałem ról damsko-męskich we współczesnym, oczywiście sportowym, świecie. Trener zaprzecza, jakoby kobiety uczestniczyły dziś wyłącznie w zajęciach fitness, a mężczyźni kształtowali swe mięśnie tylko podczas godzin spędzonych w pocie czoła (i nie tylko) na siłowni. Płeć, jego zdaniem, w dzisiejszych czasach, a zwłaszcza w sporcie nie ma znaczenia. Na dowód panującego równouprawnienia warto dodać, że na odbywające się w klubie zajęcia mają wstęp wszyscy, bez względu na płeć. Zainteresowane osoby mogą ponadto skorzystać ze zróżnicowanej oferty klubu – tutaj również panuje pełna dowolność. Dostępne są cztery rodzaje karnetów:

  • karnet GYM, czyli wejściówka tylko na siłownię,
  • karnet GYM&FIT, czyli prawo wstępu zarówno na siłownię, jak i na zajęcia fitness,
  • karnet AQUA uprawniający do korzystania z zajęć aqua fitness oraz basenu,
  • karnet OPEN dający prawo korzystania ze wszelkich form zajęć wymienionych powyżej

 

 


Komentarze
Backstage TV
Backstage poleca
NA EKRANIE
Facebook
Partnerzy
Logo CoolturaPL     logo-lovebydgoszcz — kopia